Allt är SDs fel

 

1.
2010 kom SD in i riksdagen. För att Alliansen skulle kunna sitta kvar var de tvungna att ta stöd av det gröntokiga flyktingliberala MP. Därmed kunde inte Alliansen strama åt migrationspolitiken för då hade MP hoppat av och SD fått rätt.

2.
2014 avgick Reinfeldt trots att han hade en icke socialistisk majoritet i riksdagen, dvs SD + Alliansen. Men det ville han inte godta utan lämnade över till S + MP som med stöd av V lade om den ekonomiska politiken vänsterut och behöll den destruktiva migrations-, genus-, medie-, kriminal- och utbildningspolitiken inkl inte lade ned värdegrundsbaserade myndigheter. Om inte SD hade mer än fördubblat sitt valresultat hade Reinfeldt kunnat sitta kvar och rensa upp.

3.
2019 kan vi få en S ledd regering igen och det är SDs fel. Om inte SD hade haft krav på att stödja Alliansen hade Kristersson blivit statsminister. Men nu kan C + L skylla på att SD inte släppt fram Kristersson, dvs om en vecka.

4.
Alla problem i landet är SDs fel. Visserligen har de aldrig fått reell makt, men hade de inte kommit in alls hade ansvariga politiker i alla läger tagit itu med den misslyckade integrationen, våldet, asylfusket osv och medierna hade vågat rapporterna sakligt om problemen. Nu har de inte kunnat göra det sedan 2010 för om de hade gjort det hade SD fått rätt, vilket de och deras 1,1 miljoner väljare inte har. Ju.

5.
Allt är SDs fel. Även att påpeka det ologiska i punkt 1-4 ovan är SDs fel. SD förstör det fina demokratiska systemet i Sverige genom att existera och ta breda folkopinioner på allvar.

6.

Allt kan bli värre

Annons

En tanke på “Allt är SDs fel”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s